A honlap fő témája a budapesti metró. A honlap fő témájába beleértjük az M1 metróvonalat (hivatalos nevén Millenniumi Földalatti Vasút, MFAV, MillFAV, köznépi nevén kisföldalatti), ez természetesen nem jelenti azt, hogy metrónak tekintjük. A honlapon előfordul, hogy szó esik egyéb tömegközlekedési eszközökről vagy kötöttpályás közlekedési eszközökről is. Ritkábban olyan témák is előfordulhatnak, amik csak közvetetten érintik a tömegközlekedést (pl. egyéb közlekedés, építészet, városrendezés, környezetvédelem).
A honlap nem egy hírportál, hanem elsősorban inkább szövegek/cikkek, képek gyűjteménye.
Mivel a budapesti metró kapcsán sokszor felmerül a politika, így elképzelhető, hogy a honlapon található hírek, cikkek, linkek nem mindig lesznek politikamentesek, de a honlapot nem célunk politikai pártok, politikai szervezetek támogatására használni. Nem tartjuk számon, hogyha az oldalon megjelennek politikát tartalmazó hírek, cikkek, linkek, akkor milyen arányban vannak az egyik vagy a másik politikai párt nézőpontjával összhangban lévő tartalmak.
A honlap filozófiája az, hogy ami nem ütközik szerzői jogi akadályba, nem titkos információ, és lehetőleg nem bánt senkit, abból minél többet megmutathassunk a látogatóknak, lehetőleg forrásmegjelöléssel. A forrásmegjelölés előfordulhat, hogy nem olyan pontos, mint mondjuk egy tudományos tanulmányban, ebben segítséget szívesen fogadunk. Ha a honlapra mégis felkerülne olyan tartalom, amit a szerző, az üzemeltető, esetleg fotók esetén a fotón szereplő személy nem szeretné, hogy publikálva legyen, azt kérésre eltávolítjuk.
A honlap tartalmának felhasználása esetén kérjük, hogy mindig az adott szerző vagy dokumentum legyen forrásként megjelölve, a honlapunk címét nem szükséges feltüntetni a forrásmegjelölésben.
A honlap teljesen nonprofit, nem származik belőle és hozzá kapcsolódóan pénzben mérhető nyereség. A honlaphoz kapcsolódóan pénzadomány gyűjtése nem zajlik, pénzadományt nem fogadunk el. Nem tekintjük pénzadománynak, ha valaki olyan tartalmat adományoz a honlapnak, aminek az elkészítése időbe, vagy akár pénzbe került.
A honlap nem használ sütiket, a látogató számítógépéről és böngészéséről semmilyen információt nem gyűjt.
A honlap elkészítésénél nem az arculat (design) volt a legfőbb szempont, hanem inkább az egyszerűség, a gyorsaság és az átláthatóság. A honlap reszponzív (desktop számítógépen (beleértve a laptopokat), tableten és mobiltelefonon valamelyest eltérő a megjelenítés).
A honlap nem tartalomkezelővel (pl. Drupal, Joomla, Wordpress), vagy valamilyen vizuális szerkesztővel (pl. wix.com) készült, hanem HTML, CSS, JavaScript, PHP nyelvek segítségével (ezek közül a HTML és a CSS leírónyelv, a JavaScript és a PHP programozási nyelv). Ez azt jelenti, hogy a honlap szerkezete és megjelenítése (a képek elkészítését leszámítva) kóddal lett megírva. Ez a kód szöveges fájlokban található, mely fájlok technikailag ugyanolyanok, mint a txt fájlok (úgynevezett plain text fájlok, amik nem tartalmaznak szövegformázást).
Ha valakit esetleg érdekel hogy néz ki egy ilyen kód, például megtekintheti ezt a tananyagot:
A honlap többnyire ez alapján a tananyag alapján készült, a honlap szerkezetének és arculatának nincs olyan része amit megrendelésre készített volna valaki, a honlap kódjában nem szerepel olyan kódrészlet amiről a honlap készítője nem tudja, hogy mit csinál.
A honlap logójában a piros m betű betűtípusa: Franklin Gothic Medium.
A honlap logójában lévő metró járművek márkája és típusa: Metrowagonmash 81-717. Budapesten csak két duplalámpás szerelvény volt. Ezen szerelvények motorkocsijainak pályaszámai ezek voltak: 359, 360, 361 és 362.
A honlap logója a honlap második verziójához készült el (kb. 2006-ban), azóta lényegében változatlan.
A honlap alapvető színvilága a budapesti metró régi járműveinek (Metrowagonmash Ev, Metrowagonmash Ev3, és Metrowagonmash 81-717, 81-714) színén (kék) alapul. Bár azóta a járművek színe megváltozott fehérre, illetve a régi járművek közül nem mind volt kék (kisföldalatti régi járművei, Ganz P és Ganz-Hunslet G2 prototípus járművek), valamint a kisföldalatti új járműveinek is fehér az alapszíne a terveken, a honlap alapvető színvilága egyelőre kék maradt.
A honlap első verziója:
A honlap második verziója:
A honlap harmadik verziója:
A honlap fejlécében lévő logóban a fehér betűk betűtípusa (tehát a piros m betűt kivéve): Eurostile Extended, amely betűtípus a 2-es és 3-as metró állomásain (még a felújításuk előtt) megtalálható neonlámpákon lévő feliratokhoz volt használatos.
Slidernek hívják azokat a váltakozó képeket, amiket általában a honlapok fejlécében szoktak elhelyezni. A metros.hu-n a slider csak desktop nézetben látható.
A slider képeinek forrása a következő:
A honlap fejlécében szerepel egy menü (desktop nézetben a slider alatt, mobilnézetben a hamburger menü ikonra kattintva), ahol ha egy menüpont fölé visszük az egérkurzort, vagy ha megnyitjuk az adott menüpontot, akkor annak a menüpontnak a háttérszíne megváltozik. Az első négy menüpont háttérszíne a jelenleg üzemelő négy metróvonal (M1, M2, M3, M4) színéről lett mintázva, az ötödik menüpont színe a H5-ös HÉV vonal (illetve az M5-ös metróvonal) színéről lett mintázva, a további színek pedig a H6-os, valamint a H7-es HÉV vonalak színeiről lettek mintázva.
Ezek a színek szintén érvényesek azokra az oldalakra is, amik egy adott színnel ellátott menüpontból érhetőek el.
A címek és alcímek háttérszíne a fejlécben szereplő menüpontok színeihez igazodik.
Betűtípusuk: Ultra System Sans. Ez a betűtípus arra a betűtípusra hasonlít, amivel a 2-es és 3-as metró (felújítás előtti) állomásainak peronjainál lévő alagutak falán voltak kiírva az abban az irányban hátralévő állomások, illetve az adott állomás, továbbá a 2-es metrón még a neonlámpás feliratok előtt az állomás peronján lévő falakon is voltak hasonló betűtípusú feliratok (pl. "kijárat" felirat). Érdekesség, hogy eredetileg az állomásokon ezek a fém betűk a "Széles Groteszk" nevű betűtípusból voltak, amelyekből sosem készült digitális betűtípus.
A linkek nem mindig követik az adott menüpont színét, mivel az egyes színek esetén nem lennének olvashatók (beleolvadnának a háttérszínbe), az ilyen esetben a linkek alapszíne fehér.
Kiemelt szövegrész példa
Kiemelt szöveg példa
Kiemelt szöveg példa
Kiemelt szöveg példa
A honlap szerkesztője: Kovács Ádám.
Köszönjük mindazoknak, akik hozzájárultak ahhoz, hogy ez a honlap megszülethessen és létezhessen, és reméljük, hogy sok olyan látogatónk lesz, aki hasznát tudja venni.
Kiemelt köszönetet szeretnénk mondani a következő személyeknek: Auth Attila, Bata István, Dr. Várszegi Gyula, Hepp László, Kelecsényi Zoltán, Lovas Gábor, Vajda Henrik, Vargha Ákos, illetve a következő szervezeteknek, cégeknek, alapítványoknak, egyesületeknek: BKK, BKV, Közlekedési Múzeum (MMKM), Műszaki Tanulmánytár, Főmterv, Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, Budapest Főváros Levéltára, fortepan.hu, Lechner Tudásközpont.