cikkek, M1 metró, MFAV, Az első tervek

Szöveg forrása: Medveczki Ágnes: A millenniumi földalatti vasút (A Közlekedési Múzeum Közleményei 4. Budapest, 1975)

Előzmények

Az Andrássy úti villamosvasút építésére engedélyt kérő közlekedési részvénytársaságok számítottak az elutasításra; újabb műszaki megoldást kerestek. A magasvasút eszméjét elvetették, Balázs Mór [15] ötlete alapján a földalatti vasút építésének lehetőségét vizsgálták. A Siemens és Halske cég műszaki osztálya Schwieger Henrik főmérnök vezetésével és Wörner Adolfnak, a BVVV műszaki igazgatójának közreműködésével kidolgozta a terveket. A földalatti vasút leírását még ebben az évben (1893) Bécsben ki is adták, [16] szigorúan bizalmas jelzéssel.

A földalatti vasút építésére teendő közös ajánlatra már 1893 febr. 18-án - a felszíni villamos építésére kötött szerződéssel egyszerre - megállapodást írt alá a BVVV és BKVT, amelyet a Siemens és Halske cég ugyancsak jegyzett. A cég által kidolgozott tervezet szerint az útszin alatt vezető vasút a B, terv volt, amellyel csak akkor jelentkeznek, ha a felszíni villamost nem engedélyezik. A szerződés az aláírást követő négy év múlva érvényét vesztette volna, ha ez alatt nem kapják meg az engedélyt. A megállapodás értelmileg megegyezik a két társaság 1894 jan. 17-én kötött, a földalatti vasútra vonatkozó új szerződésével, amely a későbbiekben az üzemszerződés alapját képezte. [17]

Alig fél évvel az Andrássy úti villamost végleg elvető miniszteri rendelet kiadása után, 1894 jan. 22-én BVVV és BKVT benyújtotta közös ajánlatát a földalatti vasút építésére. Ezt megelőzően a Siemens és Halske cég 1894 jan. 3-án kelt levelében a földalatti vasútra kidolgozott terveit átengedte a BVVV-nek és a BKVT-nek a következő feltételek mellett:

  1. Cég építi a vasutat, a berendezés és fölszerelés felett felügyeletet gyakorol, a kivitel és az üzem biztonságáért szavatosságot vállal.
  2. Cégre ruházandó az összes villamoskészülék és kocsiberendezés szállítása, fölszerelése, azok szabadalmazott gyártmányaik.
  3. Az összes gőzgépek, kazánok, kocsiszekrények és alvázak, az alkalmazandó építési anyagok, vasszerkezetek beföldi gyárak és szállítók útján szerezhetők be.
  4. A különleges sínek is csak akkor vásárolhatók külföldről, ha hazai gyár nem vállalja elkészítésüket.
  5. A BVVV és BVKT kötelezettséget vállalnak, hogy a kormánynál kieszközlik 1-2. pont alattiakat. [18]

A Budapest fő- és székváros Tanácsához benyújtott ajánlatban engedélykérők megemlítve a villamos elutasítását, taglalták a földalatti vasút előnyeit különös tekintettel a közelgő millenniumi ünnepségekre és az eddigi elutasító indokokra. Hivatkoztak arra is, hogy a földalatti villamosvasút, mint első a kontinensen, emelné a főváros világvárosi jellegét.

A földalatti vasúthoz, mai fogalommal élve, ráhordó vonalakat is terveztek. Az Andrássy út belső végétől a Lánchídon át a Rudasfüdőig, másik vonalán a Pálffy térig szervezni kívánt társaskocsi közlekedés mellett megemlítették a tervezett Duna-parti villamosvonalat is, mint leendő kapcsolatot.

Vállalkozók a földalatti vasút építését a következő előfeltételek megadásához kötötték:

  • 90 évi engedélyidő, teljes bélyeg- és illetékmentesség mind az alapításra, mind az építésre, részvények ügyleteire, beadványokra, tervekre;
  • 30 évi teljes mentesség minden állami és községi adó alól;
  • a szállítási adók ill. a menetjegyek után fizetendő bélyegilleték elengedése;
  • igénybe vett területek ingyenes használata;
  • teljes mentesség a kövezet fenntartási és tisztítási kötelezettség alól;
  • a benyújtott tervek elfogadása jelentős változtatás vagy megdrágítás nélkül;
  • beleegyezés a csatorna- és csőáthelyezések kivitelébe, az üzem kezelésének, berendezésének a tervezetben foglaltak szerinti elfogadása;
  • a maximális viteldíjak 15 évre történő közös megállapítása;
  • az engedélyidő lejártakor a pályatest az alagúttal együtt a fővárosra háramlik;
  • külön részvénytársaság alapítható;
  • a Városligetbe az engedélyidő első 25 évében más közúti vasút, az első 15 évben pedig újabb társaskocsi közlekedés ne engedélyeztessék.

Kikötéseiket részletesen indokolták, hivatkoztak többek között arra, hogy e kedvezmények más közlekedési vállalatokat megilletnek (a hév vasutakat a bélyeg- és illetékmentesség, menetjegyek utáni illeték nem fizetés a társaskocsikat), végül csak ilyen feltételek mellett lenne a nagyobb tőkebefektetést igénylő vállalkozás rentábilis. Miután a vasutat célszerű lenne a millenniumi kiállítás idejére elkészíteni, kérték, hogy a terveken ne változtassanak, s mielőbb bírálják el a vasút ügyét.

Az ajánlat másolatát a tervekkel és leírással együtt 619/1894. jan. sz. levelükkel a kereskedelemügyi miniszterhez is megküldték, kérve, hogy a földalatti vasút ügyét vegye pártfogásába.

A földalatti vasút tervével szerencsés időpontban jelentkeztek. Az országos és a városi hatóságok már készültek a millennium megünneplésére. A nagyszabású kiállítást a Városligetbe tervezték, gondoskodni kellett a kiállítás közönségének szállításáról. Ezt a feladatot várhatóan jól meg lehetett oldani a földalatti vasúttal. Hozzájárult a hatóságok kedvező döntéséhez az a tény is, hogy az útszin alatt építendő vasút korának egyik legkorszerűbb közlekedési létesítményének ígérkezett, valóban emelhette Budapest világvárosi jellegét. Emellett a vasút az Andrássy út alatt futva nem hatott kedvezőtlenül sem az út felszíni forgalmára, sem elegáns jellegére.

Elvben minden hatóság hozzájárult a földalatti vasút létesítéséhez. A konkrét kérdésekben mind anyagi vonatkozásban, mind a vonalvezetést, egyes műszaki kérdéseket illetően már voltak viták. Abban kivétel nélkül mindenki egyetértett, hogy a vasútnak el kell készülnie a millenniumi ünnepségek idejére, sőtaKözmunkatanácsnak az volt a határozott álláspontja, csak akkor szabad az építést elkezdeni, ha a vállalkozók garanciát vállalnak, hogy a kiállítás megnyitására a vasút elkészül.

Ahhoz, hogy reálisnak mutatkozzon a megnyitás e kívánatos időpontja, valóban meg kellett gyorsítani az engedélyezéssel és építéssel kapcsolatos ügymenetet.

Mielőtt rátérnénk az engedélyezési eljárások ismertetésére, a földalatti vasút első tervezetét leíró memorandum pontjait vegyük sorra, összehasonlítva azokat a megvalósítás során végrehajtott lényegesebb változtatásokkal.

A földalatti vasútat un. kövezetalatti vasútként kívánták megépíteni, az utcák irányát követve kétvágányú pályával. A Vigadó utcából indulva a Gizella téren, Harmincad utcán, Erzsébet sétány mellett a Deák téren át a Váczi körút alatt az Andrássy útig, annak egész hosszában a Városligetig tervezték vezetni. A városligeti végállomást az artézi kútnál, ill. az ezredévi kiállítás kapuja közelében kívánták elhelyezni. A városligeti szakasz vonalvezetésének kérdésében többszöri tervmódosítás volt. A tanács mérnöki hivatala és a Közmunkatanács is a vasutat a tervezett Artézi fürdőig kívánta meghosszabbítani. A millenniumi emlékmű miatt is módosítottak ezen a szakaszon, a valóban megépült vasútvonal irányának megfelelően, tehát a Hősök tere alatt még útszint alatt vezetve, a millenniumi kiállítás Honvédelmi pavilonja mellett felszíni szakasszal folytatva, az Állatkert mellett, az eredetileg a városligeti Nádor-szigetre tervezett Artézi fürdő közelében elhelyezett felszíni végállomással.

E vonalmódosítással változott a vasút megállóinak elhelyezése is. Eredetileg a Gizella térre (Vörösmarty tér), Deák Ferenc térre, a Váczi körút (Bajcsy Zs. út) és Andrássy út sarkára, az Operához, az Oktogon térre, a Vörösmarty utcánál, a Köröndnél, az Epreskert utcánál (Munkácsy M. u.), Stefánia útnál és az Állatkertnél terveztek megállókat. A közigazgatási bejáráskor már 12 megálló létesítését kötötték ki. Az Epreskert utca helyett a Bajza utcánál kívántak állomást, a Városligetben a tervezett új Műcsarnok közelében, a Nádorszigetre vezető kiállítási híd északi és déli oldalán, és az Artézi fürdő közelében elhelyezendő végponton akartak megállókat létesíteni a Stefánia úti és állatkerti megállók helyett. A millenniumi emlékmű miatti vonalmódosítás során jelölték ki az állomások végső elrendezését: a Műcsarnok közelébe tervezett megálló helyett az Andrássy út és Aréna út (Dózsa Gy. út) találkozásánál, a kiállítási hídhoz tervezett déli megállót az Állatkerttel szemben helyezték el, a végállomás változatlanul maradt. A kiállítási híd északi oldalára tervezett megállót a millenniumi emlékmű és a kiállítás elrendezése miatt mellőzték. [19]

Az Állatkerttől felszíni összekötő vágányt szándékoztak építeni az Aréna úton elhelyezendő forgalmi telephez. A 6 m széles alagutat eleve alacsonyra szabták, de a födém szerkezet kialakításánál is figyelemmel voltak az adott lehetőségekre; a födém szerkezeti magasságát faburkolatnál 0,6, kőburkolatnál 0,8 m-ben állapították meg. Az alagút belmagasságának minél kisebb méretben való kialakítását a nagykörúti főgyűjtőcsatorna is indokota. A kivitelezett 2,85 m belmagasság lehetővé tette, hogy a tervnek megfelelően a vasutat a csatorna felett vezessék, amelyhez az építők mellett a tanács mérnöki hivatala és a Közmunkatanács is ragaszkodott. Az alagút alapozását az útkövezet alatt 4,25-4,45 m-re tervezték, megállapították, hogy ez a mélység ugyan talajvíz mentes, ennek ellenére az alagút teljes hosszában terveztek vízelvezető csatornát. Az építkezés során kiderült, hogy a talajvizet illetően tévedtek, de erről részletesen az építkezés ismertetésénél szólunk. Az alapokat és az oldalfalakat betonból kívánták előállítani. A 4 méterenként elhelyezendő födémtartó oszlopokra hengerelt I tartók támaszkodnak, amelyeket vasbetétek és hevederek kötnek össze. A hossztartókra egymástól 1 méter távolságban az alagút oldalfalán nyugvó kereszttartókat terveztek, a kereszttartók közötti hézagokat betonnal kitöltve. Ez ellen a szerkezeti megoldás ellen tulajdonképpen csak az I tartók méretezésével kapcsolatban merült fel kifogás. A kereskedelemügyi minisztérium mérnöki osztálya erősebb I tartók elhelyezését javasolta, azzal az indoklással, hogy a födémet nem 12 t, hanem 16, a nagyobb igénybevételnek kitett részeken még nagyobb (24 t) összsúlyú kocsiterhelésre kell számítani. Az öntöttvas oszlopokkal kapcsolatban felvetettek, hogy jobb lenne hengerelt vasoszlopokat alkalmazni. [20]

A 20 méter hosszúra tervezett megállók oldalfalait és födémét az alagút szabványának megfelelően kívánták kiépíteni. Az 1,5 m széles lépcsők fölé ízléses csarnokokat akartak elhelyezni. A peront 3 m szélesre tervezték. Az állomásokat hosszabbra építették, még a legrövidebb állomások (Vörösmarty ú.-i, köröndi, Bajza ú.-i) is 23,4 m hosszú peronnal készültek.

Az eredeti tervhez képest a legnagyobb változást az áramszedés módjának és ezzel összefüggésben a kocsik szerkezetének megváltoztatása jelentette. Az eredeti elképzelés szerint a vasút nem a megvalósult felsővezetékes rendszerrel, hanem ún. háromsines megoldással készült volna. Az alagút oldalfalára erősített áramvezető szögvasakról a kocsik oldalára szerelt „áramfogók" útján kapták volna az áramot, az áram visszavezetést a vasút sinei közvetítették volna.

Budapest, MFAV, Schlick járművek, jellegrajz

A földalatti vasút motorkocsijának első terve

Kép forrása: Medveczki Ágnes: A millenniumi földalatti vasút (A Közlekedési Múzeum Közleményei 4. Budapest, 1975)

A tervezett járművek külső megjelenésükben, szerkezetükben, beosztásukban is különböztek a később valóban beszerzett kocsiktól. A három szakaszra osztott kocsiszekrényhez (a középső nagyobb szakaszból nyílott volna jobbra-balra a két kisebb, amelyet nők, ill. dohányosok részére szántak) a kocsi mindkét végén egy-egy ún. toldalékszekrényt csatlakoztattak, a kocsivezető és a gépek elhelyezésére. A két forgóvázas kocsikat a lehető legnagyobb mértékben automatizálni akarták; automata be- és kikapcsolót, villamos féket, önműködő ajtókat terveztek. A kocsik kétszárnyú tolóajtói fölé az utasok tájékoztatására önműködően váltó megállóhely jelzőtáblákat szántak. Ezekre azért lett volna szükség, mert kalauz nélküli közlekedést kívántak bevezetni az üzemi költségek csökkentése érdekében.

A kalauz nélküli üzemmódot azonban nem sikerült megvalósítaniok. Nincs adatunk arra vonatkozóan, hogy miért változtatták meg az áramszedés módját és a kocsik szerkezetét. A vasút előzetes véleményezésekor a főváros mérnöki hivatala még ezt a kocsitervet fogadta el. Feltehetően a kereskedelemügyi miniszter által éltrehívott, a földalatti vasút építésével és engedélyezésével kapcsolatos feladatok gyors elintézésére alakított Vegyes Bizottság tárgyalta ezt a kérdést. E bizottság tárgyalási jegyzőkönyvei csak nagyon töredékesen, egyéb aktában elhelyezett másolatokban maradtak ránk, ezekben nincs szó a fentiekről. A beszerzett kocsik eredeti szállítási feltételeiben, a közigazgatási bejárási jegyzőkönyvben, engedélyokiratban és egyéb szerződésekben sincs erre utalás. Megjegyzendő, hogy a Magyar Mérnök és Építész Egylet tagjainak az épülő vasúton 1894 nov. 23-án tett szakmai kirándulását leíró cikk az áramszedés módjáról szólva azt írja, hogy az áramot a vágány mellett a falakon oldalt „avagy a kocsi belső tetőzetén alkalmazott szögletvasak vezetik". E leírás műszakilag félreértésen alapszik, de valószínűsíti, hogy ekkor már szó lehetett a felsővezetékes áramszedési rendszer alkalmazásáról.

A föld alatti állomásokon elhelyezett automatákkal óhajtották a jegyárusítást megoldani. Ezért sem átszálló, sem menettérti, sem bérletjegyek kiadását nem tervezték.

A jegyárusító és az ugyancsak állomásokon elhelyezendő cukorka árusító és egyéb automaták szállítására 1896-ban kötöttek szerződést az Osztrák-Magyar Automatatársaság Stollwerk testvérek és társai bécsi céggel. A társaság kötelezte magát, hogy a földalatti vasút részére 1896 ápr. 10-máj. 1. között 60 db menetjegy árusító automatát szállít, amelyeknek azonosaknak kell lenni a cég által próbára már átadott készülékkel, azzal a különbséggel, hogy az 500--500 jegyet tároló két kazetta ne a próbakészülék szerinti megoldásban, felváltva adjon jegyet, hanem a második kazetta akkor lépjen működésbe, ha az elsőről elfogytak a jegyek. Előírták, hogy a szállítandó automatáknak mágneses éremvizsgálóval kell ellátva lenniük, amely más érmét, mint a 20 fillérest nem fogad el. [21]. Az automaták kérdésében a források ellentmondóak. A vonatkozó rendelkezésekből kitűnik, hogy a hatóságok nem ragaszkodtak az automatákkal történő jegyváltáshoz. (L. pl. a kereskedelemügyi miniszterhez 1896 márc. 19-én felterjesztett forgalmi szabályzat eredeti szövege: „A menetjegy a peronra való belépés után az ott felállítandó jegyeladó készülékekből, esetleg az e célra szolgáló pénztáraknál azonnal megváltandó." Az 1896 ápr. 11-én kelt műtanrendőri bejárási jegyzőkönyv hiányként említi az automatákat, az üzembehelyezés egyik feltétele ezek felszerelése, vagy a jegyárusítás egyéb módjáról történő gondoskodás.) A földalatti vasutat ismertető korabeli újságcikkek viszont szemléletesen írják le a jegyárusító automatákat, mint amelyek kitűnően működnek, a hamis pénzt kivetik. A Siemens és Halske cég kiadásában megjelent földalatti vasutat leíró kiadványok kifejezetten azt írják, hogy a jegyváltás a peronokon levő pénztáraknál történik. Nem szerepelnek az automaták a vasút leltárában, költségvetésében sem. Feltehetően a megnyitáskor a próbakészülék üzemben lehetett, s erről írtak az újságok.

A vasút építésével kapcsolatban a memorandum hangsúlyozta, hogy az építési munkákat úgy kell végrehajtani, hogy az utcai közlekedés minél kevésbé legyen zavarva, a házakhoz vezető utakat nem szabad eltorlaszolni. A környék lakosságát is meg kell védeni minden zajtól és kellemetlenségtől. A főváros mérnöki hivatala ezzel kapcsolatban előírta, hogy az építéskor a házak sérüléseinek elkerülésére az alagút oldalafalait dúcolni kell. Az építkezést a vasút két végpontján egyszerre megkezdve egy év alatt tervezték befejezni, nyolc hónapot számítottak alkalmasnak a betonmunkák teljesítésére, a 3300 m hosszú alagút elkészítésénél mindkét végén naponta 87 m-rel kívántak előrehaladni. Ha ezt az ütemet nem is sikerült tartaniok, a vasutat valóban meglepően rövid idő, 19 hónap alatt építették meg.

A földalatti vasútnál a lehető legnagyobb menetsebességet kívánták elérni, de hivatkoztak arra, hogy ennek maximumát a gyakori megállók szabják meg. 20 km-es átlagsebességre számítottak. 2 perces indítási közt, és a forgalombiztonság érdekében automata térközbiztosító berendezések alkalmazását tervezték.

A memorandum függeléke tartalmazta a vasút építése miatt szükségessé váló cső és vezeték áthelyezéseket.

Hivatkozások

[15] A BVVV vezérigazgatója volt, a budapesti villamosvasút megteremtése érdekében kifejtett munkássága is jelentős. A földalatti villamos létrehozása körül szerzett érdemei elismerésére nemesi címet kapott. Címere heraldikai ritkaság; a címerpajzson a földalatti vasút stilizált alagút bejárata sínekkel és a villamosságot jelképező villámokkal. A címer tetején szárnyaskerék ábrázolás

[16] Budapesten létesítendő földalatti villamos vasút tervezete Siemens & Halske-től, Bécs. 1893. Kiadja Siemens és Halske 12 p. 6 melléklet

[17] Übereinkommen... és a csatolt A, és B, szerződés; A BKVT 1894 augusztusi levele a BVVV-hez és a csatolt szerződés; utóbbi részletesen tárgyalva az üzemvitel kérdéseinél FLT XI. 1516 C. 1. doboz

[18] L.OLT Ker. Min. K. 229 658. cs. 1894-8 Alapszám 7573. 43963 sz. ügyirat

[19] Fentiekkel kapcsolatban vö. FLT II 34811/894 3506-315-11; FKT Tanácsülési jegyzökönyvek 1894 mái. 2-i ülés 2362 sz. határozat; OLT Ker. Min. K 229 658. cs. 1894. 7573, 94106 és 447/6830sz.

[20] Vö. OLT Ker. Min. 1894-8 Alapszám 4447; 7573 sz. ügyirat

[21] Az eredeti német nyelvű szerződést 1. FLT XI. 151 C. 1. doboz


metro line shaped navbar 1 metro line shaped navbar 2 metro line shaped navbar 3 metro line shaped navbar 4 metro line shaped navbar 5 metro line shaped navbar 6 metro line shaped navbar 7