cikkek, Nemzetközi kitekintés a metrótörténetre

Szöveg forrása: Városi Közlekedés, 1996. április, 36. évfolyam, 2. szám

Dr. Várszegi Gyula

Tartalomjegyzék


Norman Macren amerikai közgazdász, Neumann János életrajzának írója a XX. század eleji magyarországi fejlődésről írja: „A század elején Budapest volt Európa leggyorsabban fejlődő metropolisa.” A várost kulturális és gazdasági szempontból Itália reneszánsz városállamaihoz hasonlítja.

A százéves jubileumát ünneplő budapesti földalatti vasút ékes bizonyítéka, hogy a technika szempontjából is helytálló ez a megállapítás. Ennek kapcsán talán nem érdektelen nagy vonalakban áttekinteni a földalatti vasutak kialakulásának történeti előzményeit, nemzetközi összefüggéseit és elvégezni a kor követelményeivel való összevetést.

Történelmi előzmények

Amikor a metró történetét vizsgáljuk, érdemes röviden szemügyre venni a társadalmi, technikai fejlődés legfontosabb állomásait, amelyek szükségessé, illetve lehetővé tették ennek a világon 133 évvel, Budapesten kereken 100 évvel ezelőtt megjelent és fokozatosan megújuló közlekedési módnak a megszületését.

Némiképpen egyszerűsítve a metró jellemzését, funkcióját illetően tömeges helyi személyszállítás, technikai megoldását illetően pedig földalatti vasút. Tehát a történeti előzmények számbavételénél a városi tömegközlekedés, a vasúttechnika és az alagútépítési technológia azok a fogalmak, amelyek témánk szempontjából alapvetőek. Ezeknek a tényezőknek egymással szoros kölcsönhatásban megvalósult változása révén nyomonkövethető a fejlődés, a metró kialakulása.

A vasúti technika, a földalatti alagút építéstechnológiájának fejlődése tette lehetővé, hogy a gyorsuló urbanizáció, a tömeges városi személyszállítási igények magas szintű kielégítésének kérdésére még ma is a legjobb válasz a metró.

A vasút kialakulása

Már az ókori görögök és rómaiak is ismerték a kőből faragott síneket, de a mai vasút előfutárai azok a fából készült sínpályák voltak, amelyeket a XVI. században Németország bányáiban használtak.

Csak a XVIII. században terjedt el a kőtalpra szerelt, tartósabb és pontosabb vasvágány. Az első nyilvános (kereskedelmi) lóvontatású vasutat 1803-ban nyitották meg Angliában. Ez az egyszerű kivitelű kétvágányú vasút már váltókkal is fel volt szerelve. Egy év múlva már olyan vasút épült, ahol gőzgéppel vontattak.

Újabb mérföldkő volt a George Stephenson tervezte gőzmozdony megjelenése 1815-ben. Az első gőzmozdony vontatta szerelvényekkel működő kereskedelmi vonal 1925-ben nyílt meg az észak-angliai Stockton- Darlington között.

A fejlődés következő lépcsője a villamos vontatás, amelynek eszméje már 1830-ban megszületett, gyakorlati megvalósítása Siemens német mérnökhöz és az 1879-es Berlinhez kapcsolódik, ahol az ipari kiállításon mutatták be az első villamos mozdonyt. Az 1881-es évben már megnyílt az első, Berlin-Lichterfelde-i villamos hajtású vasútüzem.

Locomotion No. 1 and NER Class P3 No. 1053

Kép forrása: Wikimedia Commons (link a képre kattintva)

A földalatti építés hőskora

Az emberiség a távolba vesző idő óta használja a természet kínálta földalatti „létesítményeket”, elsősorban lakóhelyként.

A közlekedési célú első földalatti alagút 4000 évvel ezelőttre tehető és Semiramis babiloni királynő nevéhez fűződik, aki 1 km hosszú, 16 m 2 keresztmetszetű gyalog alagutat épített a királyi palota és Jupiter temploma között az Eufrátesz alatt.

A közúti alagút őse 2000 évvel ezelőtt épült a Nápoly és Pozzuoli közötti úton 900 m hosszan, egy domb alatt. Mind emellett a XIX. századig az alagútépítés a bányászat jellemző eljárása maradt, városi alkalmazása pedig váralagutak és közműcsatornák építésére korlátozódott.

A vasút rohamos térhódítása forradalmasította az alagútépítési technológiát is. Az adhézió szabta korlátok miatt a szintkülönbségeket csak az alagutak (és viaduktok) építése révén lehetett legyőzni, illetve mérsékelni.

Az első vasúti alagút is Angliában épült és nyílt meg 1829-ben Liverpool és Manchester között.

A XIX. század második felében a pneumatikus és hidraulikus eszközök majd a dinamit feltalálása jelentette a technikai áttörést és tette lehetővé a nehéz (sziklás) talajviszonyok közötti alagútépítést. Újabb akadály, a folyók alatti átvezetés legyőzését jelentette a fúrópajzs feltalálása. Az első fúrópajzzsal épített alagút a Temze alatt 1843-ban készült el és a feltaláló Marc Brunei nevéhez kapcsolódik.

Temze alagút

Kép forrása: link a képre kattintva

A kezdeti tömegközlekedés

A vasút fejlődését az áruszállítási igények gyors növekedése váltotta ki és a mai napig is az áruszállítás a vasút domináns tevékenysége.

Az iparosodás, a városban lakók számának gyors növekedése, a városok méretei, a lakó, ipari, kereskedelmi körzetek elkülönülése új kihívást jelentett a közlekedéssel szemben, a tömeges személyszállítási igény megjelenését.

Az első tömegközlekedési eszköznek nevezhető alkalmatosság a postakocsi volt, mely a 300 ezer lakosú Párizsban a XVII. században jelent meg Pascal, a híres matematikus javaslatára. Ez a lóvontatású ún. omnibusz (korabeli magyar elnevezéssel: társasági kocsi) volt a XVII-XVIII. század jellegzetes városi közlekedési eszköze.

A továbbfejlesztést a lóvasút jelentette, amely New Yorkban tűnt fel 1832-ben (az utak állapota kényszerítette ki bevezetését), majd Párizs 1854-ben, London 1861-ben követte a példát. A lóvasút gyorsan kiszorította az omnibuszt. A gőzvonrtatás a városi vasutakon rövid ideig tartott, mert hamar felváltotta a villamos vontatás. Ebből a szempontból úttörő jelentőségű volt a Budapesten 1887-ben kísérleti jelleggel meginduló közúti villamosvasút (a Nyugati pályaudvar és a Király utca között), aminek technikai különlegessége az alsóvezetékes áramellátás volt.

Budapest, Nyugati pályaudvar, első villamos

Kép forrása: fortepan 24111

Az első metró

A XIX. században London volt a világ legfejlettebb ipari központja és legnagyobb városa, (már 1801-ben 1,1 millió lakost számlált).

A közlekedést lebonyolító lovaskocsi-forgalom olyan méreteket öltött, amit a város már nem tudott elviselni. Ekkor javasolta egy Charles Pearson nevű londoni ügyvéd földalatti vasút építését a probléma megoldásaként.

Az ötlet nyomán az első útfelszín alatti városi vasutat a Metropolitan Railway Company 1863. január 10-én nyitotta meg. Ez az első földalatti vasúti vonal 6,5 km hosszú volt, a szerelvényeket gőzmozdonyok vontatták. Az alagutat a felszínről nyitott munkagödörből építették és több helyen a födémet nyitva hagyták, hogy a mozdonyok füstjét elvezessék.

Az első zárt módszerrel készült alagút (a hengeres fúrópajzs védelme alatt, öntöttvas elemekből összecsavarozott falazatból épült tube-cső) a mélyvezetésű metróalagutak őse 1870-ben került üzembe.

A mai értelemben vett metró őse is Londonhoz kapcsolódik és 1890. december 18-án nyitották meg. Ez a vonal 5 km hosszú volt és itt alkalmazták elsőnek a villamos vontatást.

London Underground, Baker Street

Kép forrása: Wikimedia Commons (link a képre kattintva)

A budapesti földalatti kialakulásának nemzetközi vonatkozásai

A kiegyezés nyomán gyorsult a gazdasági és a kulturális fejlődés. A lakosság száma a mai város területén rohamosan növekedett, a 60-as évek végétől megháromszorozódott és a századforduló után elérte az egymilliót. A nemzetközi hatások minden tekintetben érzékelhetők.

Az 1873-ban egyesített három város (Pest, Buda, Óbuda) egységes városfejlesztési szabályozási terve a Fővárosi Közmunkák Tanácsa irányításával készült. Ekkor alakult ki a városra ma is jellemző gerincúthálózat, a hármas körút és az ezeket összekötő sugárutak rendszere.

Az első igazi sugárút építését, mely a Belvárost a Városligettel kötötte össze, a parlament 1870-ben szavazta meg. A sugárút építésének gondolatát Andrássy Gyula gróf, későbbi miniszterelnök vetette fel, aki több éves párizsi tartózkodása során ismerkedett meg a boulevardok rendszerével.

Az már budapesti specialitás, hogy a megvalósulást a pihenni, szórakozni vágyó belvárosi polgárság igénye (a Városligetbe való kényelmes eljutás) és nem az iparosodás siettette.

A londoni metró a megnyitását követő évben közel 10 millió utast szállított, ugyanabban az évben Buda, Pest, Óbuda polgárai egymillióan szálltak fel a lóvontatású omnibuszra, vagy lóvasútra.

Az egyesítés új lendületet adott a közlekedés technikai fejlesztésének is. A lóvasutat az 1887-ben megjelenő villamos gyors ütemben váltotta fel. (Az utolsó lóvasút 1898-ban szűnt meg.) Külön érdekesség, hogy Budapesten a gőzvontatás lépcsőjét elhagyva, a gépi vontatás mindjárt a villamossal kezdődött. (Leszámítva az 1874-ben megnyílt svábhegyi fogaskerekű vasutat.)

A földalatti vasút gondolatát sehol a világon nem követte olyan gyors megvalósítás, mint Budapesten.A londoni metró építését 1853-ban határozta el a parlament és 1860-ban kezdődött meg a munka. A párizsi metró gondolata 1855-ben merült fel, de csak 1898-ban született határozat az építésről.)

Miután a Fővárosi Közmunkák Tanácsának tízéves ellenállásán megtört a Sugárúton vezetett felszíni vasút (korábban lóvasút, majd villamosvasút) terve, 1893- ban a berlini Siemens és Halske cég és a Budapesti Villamos Városi Vasút részletesen kidolgozta Balázs Mór BVVV vezérigazgató javaslatát egy földalatti villamosvonal megvalósítására. A javaslatot 1894-ben elfogadták és a több, mint 3,2 km földalatti szakasz kevesebb, mint két év alatt elkészült.

A budapesti földalatti vasút több részletében is világelső volt, így:

  • a Siemens-rendszerű villamos vontatás első gyakorlati alkalmazása a városi tömegközlekedésben,
  • csak motorkocsi két vezetőállással,
  • villamosmotorral egybeépített forgóváz,
  • átfedés sín-illesztés (tompa helyett átlapolós),
  • automatikus biztosító berendezés,
  • alacsony padlómagasság (450 mm).

Nem csak újszerűségének, hanem megoldásának is köszönhető, hogy nagy nemzetközi elismerést vívott ki.

A budapesti földalatti az 1900. évi párizsi világkiállításon aranyérmet nyert, és mintául szolgált az 1902- ben megnyíló berlini földalattihoz.

Érdemes megemlíteni még egy körülményt, aminek a mai gazdasági helyzet ad különös aktualitást.

A kis földalatti koncessziós vállalkozásban épült, az építési előirányzathoz képest 1% megtakarítás jelentkezett és az üzem 7-10% nyereséget hozott. Ez nem világcsúcs, mert a közlekedésépítés hőskorában ez volt az általánosan jellemző gazdasági konstrukció.

Mai szemmel az elődök legfőbb érdemének azt az adaptációs készséget kell tartanunk, amellyel a kor legfejlettebb megoldásait ismerve ezeket gyorsan alkalmazták, de nem csak követték, hanem több tekintetben meg is haladták.

A millenniumi földalatti helye a mai metrók világában

Ahhoz, hogy ezt a kérdést tisztázzuk, meg kell határozni, mit is értünk a metró elnevezésen.

A válasz nem egyszerű. Magát az elnevezést könnyű megmagyarázni, az első földalatti vasutat Londonban a Metropolitan (anyavárosi, nagyvárosi) vasúttársaság építette és tartotta üzemben. Ennek rövidítéseként terjedt el a metró elnevezés. Azt gondolhatnánk, hogy ezek után a metrót a világon mindenütt metrónak nevezik és mindenki ugyanazt érti ezen. Ez nem így van.

A metró elnevezést először Párizsban használták és innen terjedt el a latin (olasz, francia, spanyol, portugál) nyelvterületeken, a volt Szovjetunióban és a keleteurópai országokban.

Sajátos módon még a névadó országban, Angliában is a „földalatti” (underground) a hivatalos elnevezés, de használatos a népszerűbb subway kifejezés is. így nevezik a metrót Észak-Amerika egyes városaiban is, de ott általánosabb a Rapid Transit (gyorsvasút) használata. Német nyelvterületen is a földalatti vasút (Untergrundbahn) népszerű rövidítése, az U-Bahn terjedt el. Svédországban „Tunnelbann” (alagútvasút), Hongkongban „Mass Transit” (tömegközlekedés) a használatos. Nemcsak az elnevezés ilyen sokféle.

A világ első tíz földalatti vasútjának üzembe helyezési éve

London 1863
Budapest 1896
Boston 1897
Glasgow 1897
Párizs 1900
Berlin 1902
New York 1904
Philadelphia 1907
Hamburg 1912
Buenos Aires 1913
Megjegyzés: A metró fogalmát tágabban értelmezve, ebbe az intervallumba sorolható a chicagói világkiállításra (1892) készült gyorsvasút, a bécsi Stadtbahn (1898) és a wuppertali függővasút (1901) is.

Ugyanazon az elnevezésen is többféle műszaki tartalmat értenek. Gondot okoz az is, hogy a metrón általában vasutat értenek, pedig sok helyen már a vonatok gumiabroncson futnak. Itt a vasút elnevezés elsősorban a kötött pályás elrendezésre utal.

A többféle elnevezés, a különböző vasúti pálya, és a különböző járművek mellett is egyértelműen meghatározható a valódi metró fogalma akkor is, ha egyes helyeken ennek a szigorú feltételeit mindenben ki nem elégítő közlekedési eszközt is metrónak neveznek.

A metró meghatározására tett kísérlet a Nemzetközi Metró Bizottság volt elnökének, M. Robbinsnek a meghatározása, mely szerint: „metró a vasút egy olyan sajátos típusa, amely nagy utastömegek városon belüli közlekedését látja el, teljes egészében, vagy részben alagútban közlekedő vonatokkal, ahol a vonatokat központilag irányítják és a pálya minden más jellegű igénybevétel lehetősége elöl el van zárva.”

Mindez a következő főbb műszaki követelmények kielégítését jelenti:

  • a vonatok teljesen elkülönített, zárt, más közlekedési eszközzel, vagy gyalogosokkal szintbeni kereszteződést nem tartalmazó pályán közlekednek. Ez teszi lehetővé a minden akadálytól mentes, zavartalan forgalmat. Ennek elérése érdekében szükséges a földalatti elhelyezés;
  • a pálya és a vonatok olyanok legyenek, ami nagy sebességet tesz lehetővé (legalább 70 km/h), és nagy tömegek szállítására alkalmas. Ezért 6-8 kocsis vonatokat közlekedtetnek, 1000-1200 férőhellyel;
  • a vasúti forgalmat szabályozó biztosítóberendezésnek lehetővé kell tennie sűrű vonatkövetést (legalább 90-120 sec-ként) és egy központból legyen irányítható;
  • az állomások és a kocsik tegyék lehetővé a gyors utascserét. A peronokat a kocsi padlószintjével azonos magasságban építik;
  • a vonatokat általában csak motorkocsikból állítják össze, így sokkal rövidebb idő szükséges a vonatok gyorsulásához.

Ezekkel a fő jellemzőkkel a mai metró a városi közlekedés legnagyobb szállítóképességű és a legnagyobb utazási sebességet nyújtó tömegközlekedési eszköze. Óránként 20 000-80 000 utast szállíthat egy-egy irányban. (Szemben a városi közúti villamossal, amely 6000 -12 000 utast tud elszállítani.)

A millenniumi földalatti a legutóbbi rekonstrukció után a fent vázolt főbb jellemzők közül csak a méreteit illetően nem felel meg a mai követelményeknek. Az állomások hossza által meghatározott vonathossz, a 190 fős befogadóképesség nem tesz lehetővé nagyobb utasszámot. Meg kell jegyezni ugyanakkor, hogy nem csak a megnyitást követő 34 000 utas/nap, de 80-as évek közepére jellemző 100 000 utas/nap teljesítmény kiállja az összehasonlítást több nagyváros metróvonalának (pl. Glasgow, Kobe) mai utasszámaival.

Ezek után talán nem túlzás azt állítani, hogy a nehézkes „millenniumi földalatti”, vagy „millfav” helyett a köznyelvben használatos kisföldalatti, vagy kismetró szakmailag is helytálló elnevezés.

Jogosan lehetünk büszkék a nagy elődök művére, mert a világon több, mint 4500 km működő metróvonalainak 1 ezrelékét jelentő budapesti kisföldalatti nem csak a maga korában volt egyedülálló alkotás, de száz év múltán is jó színvonalon működik és arányait messze meghaladó mértékben ma is öregbíti a magyar közlekedési szakemberek jó hírét.


metro line shaped navbar 1 metro line shaped navbar 2 metro line shaped navbar 3 metro line shaped navbar 4 metro line shaped navbar 5 metro line shaped navbar 6 metro line shaped navbar 7